Postanowienia noworoczne 2019: Zgubić wagę, a może coś innego?

Mamy już 2019 rok i fitnessowe postanowienia noworoczne są na ustach i w umysłach wielu ludzi. Najczęściej postanowienia te koncentrują się wokół poprawy wyglądu ciała lub utraty wagi. Niestety, łatwo zauważyć, że mogą one czasami powodować więcej szkód niż korzyści. Jeśli chcesz ćwiczyć zgodnie z prozdrowotnym paradygmatem rozwijanym w Elite Fitness Academy, to te cele mogą ciebie lub twoich klientów w ogóle nie dotyczyć. Więc jeśli nie skupiasz się na zgubieniu wagi, to co ci pozostaje?

Jakie są cele, do których osiągnięcia możemy się zmotywować niezależnie od swojej wagi lub ślepego dążenia do ideału szczupłej modelki? Poniżej zespół trenerów personalnych Elite Fitness Academy zestawił dla was pięć pomysłów na postanowienia, które promują zdrowie i dobre samopoczucie, a nie skupiają się na utracie wagi.

1. Rozwijaj zdrową relację z ruchem. Jakie są twoje motywy do aktywności fizycznej? Nie próbuj motywować się do aktywności rozumianej jako forma rekompensaty, wypływającej z poczucia winy. Zamiast tego skup się na sposobach, w jakie może ona wzbogacić twoje życie. Korzyści te obejmują, ale nie wyczerpują się, w lepszym śnie i samopoczuciu, redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia. (1)

2. Znajdź rodzaj ruchu, który jest przyjemny lub pomaga robić to, co jest przyjemne. Kiedy byliśmy młodsi, sposób, w jaki poruszaliśmy nasze ciała, był określony mianem „zabawy”. Z biegiem czasu przeszliśmy od zabawy do ćwiczeń. Dla wielu może to mieć negatywne skojarzenia, podświadomie stając się koniecznością lub przykrym obowiązkiem. Jeśli coś nie jest przyjemne, trudniej jest się tego trzymać w długiej skali czasowej. Postaraj skupić się na przyjemnych aktywnościach fizycznych. Być może dla ciebie jest to praca z trenerem personalnym lub uczestniczenie w zajęciach grupowych. Być może wolisz skupić się na ćwiczeniach, które pomagają ci rozwijać te partie mięśniowe i zdolności motoryczne, na których najbardziej ci zależy. A może chcesz po prostu zbudować przyzwoitą wytrzymałość i koordynację, aby nadążyć za swoimi wnukami, znaleźć równowagę podczas zajęć z jogi albo poprawić siłę i elastyczność aparatu ruchu, aby wspinać się po skałach.

3. Znajdź aktywność i zestawy ćwiczeń, które sprawią, że ​​poczujesz się dobrze. Jeśli ktoś jest początkujący w treningu lub wraca po przerwie, może potrzebować pomocy w ustaleniu, w jaki sposób włączyć regularne treningi do swojego codziennego harmonogramu i życia. Kierowanie i wspieranie swoich podopiecznych w celu ustalenia, kiedy jest dla nich najlepszy czas na aktywność, co daje im przyjemność, a co nie, a także zrozumienie, do czego dążą, może być trudne na początku. Ważne jest, aby ich słuchać i zachęcać do słuchania własnego ciała, aby dowiedzieć się, co na nich działa zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Przez jednoczesne wspieranie i motywację można rozwijać tak zdrową relację z ruchem, jak i czerpać przyjemność z fizycznej aktywności.

4. Odnajduj swoich podopiecznych tam, gdzie aktualnie są i skup się na korzyściach płynących z ćwiczeń, które nie mają nic wspólnego z wagą. Wiemy, że aktywność fizyczna przynosi korzyści, które wykraczają daleko poza utratę wagi. Wymień i omów znaczenie takich korzyści, jak lepsze funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zmniejszone ryzyko niektórych chorób, silniejsze kości i mięśnie oraz zwiększona szansa na długowieczność. W metaanalizie dziesięciu badań stwierdzono ostatnio, że ryzyko śmiertelności u badanych osób było takie samo pomimo ich różnego BMI. (2)

5. Wykazuj się współczuciem w odniesieniu do aktywności fizycznej. Opracowywanie nowych nawyków i umiejętności nigdy nie jest łatwe. Przestrzeganie regularnych treningów przy napiętym harmonogramie dnia może być wymagające. Czasami pojawiają się sytuacje, które naprawdę uniemożliwiają pójście na trening i to musi być w porządku. Brak jednego dnia, tygodnia lub nawet miesiąca treningu, ćwiczeń lub pracy nad nawykami ruchowymi sam w sobie nie jest w stanie zmodyfikować czyjegoś zdrowia. Jeśli pojawi się jakaś przeszkoda, a nasz podopieczny nie może odbyć sesji treningowej, to powinniśmy wytłumaczyć mu, aby nie czuł się winnym. Zdrowie i ćwiczenia nie są kwestiami moralnymi. Są to ustalone, prozdrowotne procedury postępowania, które nasi klienci mogą wybrać, jeśli chcą. My jesteśmy tutaj, aby pomóc w ich sprawnym wdrażaniu.

Ruch ma wiele wspaniałych korzyści. Wzbogacając życie i doświadczenia naszych klientów, pomagamy im określić cele, które naprawdę mogą przynieść pozytywne rezultaty. To my – trenerzy personalni i instruktorzy fitness – jesteśmy w najlepszej sytuacji, aby pomóc im najpierw odkryć, a później osiągnąć te cele.

Przypisy
1. Bacon, L. (2010), Health at Every Size: The Surprising Truth About Your Weight, New York.
2. Barry, V.W. and others (2014), Fitness vs. Fatness on All-Cause Mortality: A Meta-Analysis. Progress in
Cardiovascular Diseases.

Podobne Newsy
Korzyści treningu siłowego dla biegaczy długodystansowych
Skuteczna relaksacja – techniki zwalczania stresu w branży fitness
Chcesz być zdrowy? Rób to, co najważniejsze… Zacznij od snu!
Uzależnieni od ruchu. Moda na fitness czy ewolucyjna konieczność?