Skuteczna relaksacja – techniki zwalczania stresu w branży fitness

We współczesnej cywilizacji stres stał się plagą [World Health Organization]. Długotrwale utrzymujący się jego podwyższony poziom zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na najgroźniejsze choroby, drastycznie obniża jakość pracy zawodowej i życia prywatnego oraz skraca oczekiwaną długość życia. Jak ludzie branży fitness mogą tutaj pomóc?

 

Stres na świecie

Według badań przeprowadzonych przez Mental Health Foundation z 2018 roku [1] szacuje się, że w ostatnich latach 74% ludzi czuło do tego stopnia zestresowanych, iż byli przytłoczeni i nie byli w stanie działać. Ponadto aż 46% respondentów stwierdziło, że jedli zbyt dużo lub niezdrowo w odpowiedzi na stresujące sytuacje. Jak się okazuje stres nie dotyczy tylko osób dorosłych lub starszych, bo to właśnie wśród młodych osób w wieku 18-34 lat tylko 7% stwierdziło, że nigdy nie czuło się tak zestresowanych, że nie byli w stanie działać. Na nich też ogniskuje się większy stres związany z presją osiągnięcia sukcesu – odpowiednio 60% dla wieku 18-24 i 41% dla wieku 25-34.

Stres negatywnie wpływa na wszystkie obszary funkcjonowania człowieka – od reakcji fizjologicznych, przez niestabilność psychiczną i ograniczony potencjał intelektualny, aż po widoczne, patologiczne zachowania osoby w domu i w pracy. Przejawy stresu są częstsze i silniejsze u pracujących kobiet niż mężczyzn, a do najbardziej zestresowanych narodowości należą zarówno obywatele krajów słabo rozwiniętych (np. Filipiny, Albania, Uganda), jak i tych najlepiej rozwiniętych (np. USA, Grecja, Japonia).

 

Wiele artykułów naukowych i filmów dokumentalnych ukazuje dewastacyjny wpływ stresu na współczesne społeczności w wysoko rozwiniętych krajach. Przykładowo w USA po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej przewidywana długość życia w ostatnich 2 latach zaczęła spadać. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest nieustannie rosnący poziom stresu obywateli Stanów Zjednoczonych, napięcia społeczne i niestabilna sytuacja ekonomiczna w niektórych sektorach gospodarki [2]. Co ciekawe, inne badania wskazują, że wzrost stresu jest powiązany z systematycznie zwiększającą się ilością czasu wolnego, który generuje nowe formy napięć i presji [3]. Mniej pracy zawodowej miało dawać więcej czasu na relaks i odpoczynek, a tymczasem często dzieje się odwrotnie – narzucamy sobie dodatkowe obowiązki pozazawodowe lub generujemy dodatkowe napięcie w aktywnościach hobbystycznych.

Wśród innych czynników zwiększających poziom stresu wymienia się:

 • zewnętrzne:
  • presję środowiska,
  • zbyt dużą ilość obowiązków,
  • brak wsparcia od bliskich / współpracowników,
  • zmiana miejsca zamieszkania / pracy,
  • problemy finansowe,
  • złe warunki i monotonia pracy.
 • wewnętrzne:
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • brak poczucia przynależności i kontroli,
  • nierealistyczne oczekiwania,
  • nieodpowiednie nawyki.

 

Redukcja stresu w branży fitness

W jaki sposób trener personalny / instruktor fitness może pomóc swoim podopieczny w walce ze stresem? Już sam wysiłek fizyczny jest jednym z najlepszych sposobów na profilaktykę stresu i zachowania równowagi pomiędzy ciałem a umysłem. Jednak dla osób nietrenujących / niedoświadczonych / niepełnosprawnych / niechętnych aktywność fizyczna może być zbyt trudna na początku – szczególnie, gdy nasz klient przynosi ze sobą wszystkie problemy pracy, domu, zdrowia, finansów. Wówczas pierwszymi ćwiczeniami, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, są rozmaite techniki relaksacyjne. Przywracają równowagę, odprężają ciało, oczyszczają umysł, przygotowują do kolejnych jednostek treningowych i budują zaufanie na linii trener-podopieczny.

Dzisiejsza sylwetka modelowego trenera personalnego zbliża jego funkcję do doradcy lifestyle’owego, który holistycznie odpowiada za jakość życia swoich podopiecznych. Trener nie tylko układa plan treningowy i rozlicza powtórzenia. Jego działania są dziś znacznie szersze: od stawiania celów, organizacji planu dnia i doradztwa żywieniowego, przez proste zabiegi fizjoterapeutyczne i korekcyjne, a nierzadko aż po rolę spowiednika, psychoterapeuty lub przyjaciela. W tym kontekście niezbędna okazuje się znajomość technik relaksacyjnych, których skuteczne wprowadzenie pozytywnie wpływa na wiele aspektów życia podopiecznego. Klient, który kojarzy sesje treningowe nie tylko z czasem podejmowania wyzwań i przekraczaniem barier, ale również z relaksem i radością, chętniej będzie wracał do swojego trenera.

 

Techniki relaksacyjne

Istnieje wiele skutecznych technik relaksacyjnych, a ich szeroki wybór pozwala personalizować nasze działania pod określonego klienta. Najprostsza – choć nie kompletna – klasyfikacja obejmuje cztery rodzaje relaksacji [4]:

 • wizualna,
 • kreatywna ekspresja,
 • sensoryczna,
 • mięśniowa.

Wśród tych duży grup metod relaksacyjnych szczególną użyteczność przejawiają następujące techniki [5]:

 • oddychanie przeponowe,
 • trening autogenny Schultza,
 • progresywna relaksacja mięśniowa Jacobsona,
 • techniki Bowena,
 • medytacja, yoga, tai chi,
 • masaż i automasaż,
 • zarządzanie czasem i stawianie celów,
 • trening asertywności,
 • streching powięziowy.

8-godzinne warsztaty „Skuteczna relaksacja – techniki zwalczania stresu” opracowane przez Elite Fitness Academy przygotowują profesjonalistów branży fitness do kompleksowego ujęcia zagadnienia walki ze stresem wśród swoich podopiecznych. Teoretyczna wiedza i praktyczne umiejętności prezentowane w trakcie tych warsztatów pozwolą trafnie diagnozować natężenie stresu, przełamywać psychofizyczne opory i obawy, a przede wszystkim zmniejszać poczucie niepokoju, napięcia i niemocy związanej ze stresem. Celem warsztatów jest nabycie umiejętności relaksowania siebie i podopiecznych, aby zwiększać zarówno jakość ich życia, jak i skuteczność programów treningowych. Opanuj metody relaksacji i poprawiaj jakość życia swoich podopiecznych!

Więcej na: https://efa.edu.pl/efa-kursy/skuteczna-relaksacja/

 

dr Jakub Dziadkowiec, szkoleniowiec EFA

 

Bibliografia

[1] https://www.mentalhealth.org.uk/statistics/mental-health-statistics-stress
[2] Marc Levin [2019], One Nation Under Stress, film dokumentalny.
[3] Max Haller, Markus Hadler, Gerd Kaup [2013], Leisure Time in Modern Societies: A New Source of Boredom and Stress?
[4] Martha Davis, Matthew McKay, Elizabeth Robbins Eshelman [2008], The Relaxation & Stress Reduction Workbook, New Harbinger, California
[5] Shamash Alidina [2012], Relaxation for Dummies, John Wiley & Sons Inc, New York

Podobne Newsy
Korzyści treningu siłowego dla biegaczy długodystansowych
Chcesz być zdrowy? Rób to, co najważniejsze… Zacznij od snu!
Uzależnieni od ruchu. Moda na fitness czy ewolucyjna konieczność?
Idzie lato. Jak zacząć zdrowo się odżywiać?